کلاسور

منظم ترین روش برای بایگانی کردن اسناد و اوراق اداری استفاده از کلاسور است که میتواند کمک شایانی به سایر افراد برای نگهداری اوراق و...بکند

هدایای تبلیغاتی یگانه

کلاسور یا زونکَن نوعی پوشه بزرگ و محکم از جنس مقوا، چوب یا پلاستیک است که با استفاده از گیره‌ای فلزی، کاغذها و اسنادی را که سوراخ (پانچ) شده‌اند در خود بایگانی می‌کند. کلاسورها از لحاظ فاصله سوراخ‌های کاغذ دارای استانداردهای متفاوتی هستند و بسته به اندازه، ممکن است دویست تا پانصد برگ گنجایش داشته باشند. کلاسور در سال ۱۸۷۵ توسط فریدریش زونکن (Friedrich Soennecken) آلمانی، در شهر بن اختراع شد و به ثبت رسید.

زونکن، ابزار مناسبی برای بایگانی و نگهداری اسناد در ادارت، سازمان‌ها، و مصارف شخصی است

کاغذها برای اینکه در زونکن قرار گیرند، باید پانچ شوند. یعنی باید سوراخ‌هایی در کناره آن‌ها ایجاد شود که در حلقه‌های زونکن قرار گیرند. فاصله و اندازه سوراخ‌های کاغذ و در واقع حلقه‌‌های زونکن استانداردهای خاص خود را دارند و دستگاه‌هایی هم برای ایجاد این سوراخ‌ها با فاصله استاندارد وجود دارد.

اگر کاغذ یا مدرکی که می‌خواهید در زونکن نگه دارید ارزشمند است و نمی‌توانید آن را پانچ کنید، می‌توانید به سادگی از کاورهای پلاستیکی سوراخ‌دار استفاده کنید و مدرک را داخل آن‌ها قرار داده و سپس درون زونکن بگذارید.

انواع زونکن بر اساس اندازه، جنس، نوع حلقه‌‌ها، گنجایش و طراحی، کاربردهای متفاوتی دارند.

اگر در شغل یا موقعیتی هستید که با تعداد زیاد برگه و کاغذ و مدرک و سند سر و کار دارید، حتماً برای دسته‌بندی و منظم نگه داشتن آن‌ها به زونکن احتیاج پیدا می‌کنید.

 

اکثر زونکن‌ها روی عطف خود جای لیبل یا کارت دارند و شما با نوشتن توضیحات روی عطف هریک می‌توانید دسته‌بندی آن را مشخص کنید و در موقع نیاز خیلی راحت آن را از سایر زونکن‌ها جدا کنید.

برخی از تولیدکنندگان ابزارهای آرشیو و لوازم اداری زونکن‌هایی در رنگ‌های متنوع تولید می‌کنند. این تمایز رنگ‌ها هم می‌تواند ماهیت محتویات هر زونکن را برای شما نشانه‌گذاری کند و هم ظاهر زیبا و رنگارنگی به قفسه‌های آرشیو شما در محل کار یا منزل یا هر جا که احتیاج به آرشیو کاغذ دارید، ببخشد.